

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.1 mm |
| Thickness | 0.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 32 A |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Number of Bits | 1 |
| Turn-On Delay Time | 6 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Propagation Delay | 5 ns |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Logic Function | NAND, Schmitt Trigger |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Logic Family | 74LVC |
| Packaging | Reel |
| Logic Level - High | 1.16 V to 3.33 V |
| Logic Level - Low | 0.39 V to 1.87 V |
Stock: 28
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08976
Ext.Price$0.08976
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08976 | $0.08976 |
| 10 | $0.07898 | $0.78980 |
| 50 | $0.06950 | $3.47500 |
| 100 | $0.06028 | $6.02800 |
| 500 | $0.05228 | $26.14000 |
| 1000 | $0.04938 | $49.38000 |
| 3000 | $0.04665 | $139.95000 |
| 5000 | $0.04351 | $217.55000 |
